Home
Find us
What's on
BHS approved
Lessons & Clinics
Opening times
Pony Parties
New Stables
Holidays
Livery
Shows and Events
Results 2013
Southern Minatures
Results 2012
Results 2011
Horses for Sale
Gallery
contact
Links
New page
   
 

Christmas Show results.......


Aine Wright on Rosie with Father Fred with roses from King's School Canterbury

                            
                              INTER SCHOOL SHOW JUMPING

                                          9th October Results
Class 1

North                           Gemma Godden            Bambi    1st
Ashford Friars              Anna Bromley               Annie     2nd
Ashford Friars              Laura Brightling            Oatie      3rd
King's White                Elizabeth Van Lieu         Pickle     4th
North                           Kelly Godden                Mystique   5th
Highworth GS               Emily Ross Smith          Splash     6th  

Class 2 Teams 2'3"

Ashford 1st             Jordan Boucher Louie, Hannah Robson Paris,
                              Cameron Crawford Smith Roxy
North  2nd              Kellly Godden Mystique, Gemma Godden Bambi
                             Jessica Bonfield Toffee, Lydia Murray Echo
Ashford Friars 3rd   Laura Brightling Oatie, Georgina Acott Cleo,
                              Lauren Shore Charlie, Anna Bromley Annie
Highworth GS 4th     K-Leigh Hargreaves Velvet, Sally Pascoe Jimmy,
                              Emily Ross Smith Splash, Kirsty Aird Cupcake
King's White   5th     Elizabeth Van Lieu Pickle, Chloe Bertiand Ted,
                               Eloise Clark Woody  

Class 3 individual 2'9"

Ashford           Charlotte Bromley    Chocolate Chip Cookie 1st
King's Red       Katherine Allen        Ebony                         2nd
King's Blue      Laria Collister          Glory Daze                  3rd
King's Red      William Feust            Bertie                         4th
King's Blue     Max Nicholson           Jack                           5th
King's Blue     Poppy Arvidsson       Fred the Head              6th  

Class 4 Team 2'9"
Ashford 1st          Sophie Buchanan Monty, Charlotte Bromley  Chocolate 
                           Chip Cookie, Ellie Jones Lemoade, Emily Brightling
                           Sonny.
King’s Blue 2nd     Laria Collister Glory Daze, Charlotte Wickham Killian,
                            Max  Nicholson Jack, Poppy Arvidsson Fred the Head. 
King’s Red 3rd      Aine Wright Rosie, Victoria Mansfield Ollie, William Feust
                            Bertie, Katherine Allen Ebony. 
North 4th               Courtney Kennett Dolly, Charles Bonfield Harry, Eleanor
                             Elkington Brown Mystique, Ellie Harrison


Class 5 RSF Puissance Challenge

King's Red    Aine Wright                Rosie             1st
King's Blue   Charlotte Wickham      Killian            =2nd
Ashford        Sophie Buchanan        Monty           =2nd
King's Red    Katherine Allen            Ebony            4th
King's Blue    Poppy Arvidsson         Fred the Head 5th
Highworth      K-Leigh Hargreaves     Splash           6th  

                                        

21ST August 2011

ROOTING STREET FARM EQUESTRIAN CENTRE
 
Results 

Class1 Pony Club D Level 1
1st      K-Leigh Hargreaves -        Velvet
2nd      Kate Martin-Daly -             Paris
3rd=       Melissa Seagraves -          Lara
3rd=     Katy Laver -                      Emma  

Class 2 BD Prelim 7
1st      Tracey Ashbee -                Oliver
2nd      Jacqueline Mason -           Paris
3rd         Emma Oliver -                 Marley  

Class 3 BD Prelim 14
1st      Debbie Harris -                  Murphy
2nd      Lesley Moody -                 William
3rd         Jess Buchanan -               Monty  

Class 4 BD Novice 27
1st      Hannah Jones -                 Eddie
2nd      Ellie Barber -                     Molmilandes
3rd       Charlotte Wickham -          Killian  

Class 5 - Bottom Hole jumping
1st      Verity Smith -                    Cupcake
2nd      Claire Slater -                    Jimmy
3rd         Katy Laver -                      Emma  

Class 6 - 2’ JUMPING
1st      Megan Turnbull -               Woody
2nd      Kerry Stephens -               Anton
3rd         Katy McParland -              Minty  

Class 7 - 2’6” JUMPING.
1st      Kerry Stephens -               Anton
2nd      Victoria Mansfield -            Daytona Playboy
3rd         Katy McParland -              Minty  

Class 8 -  PAIRS JUMPING 2’-2’3”
1st      Poppy Arvidsson -             Freddy          
          Jaime Shardlow -              Pickle Lily
2nd      Jess Buchanan -               Monty          
           Emma Oliver -                   Marley
3rd       Emily Nicholas -                Jelly Bean          
           Charlotte Whitehand -        Echo  

Class 9 - OPEN JUMPING 2’9”-3’
1st      Jaime Shardlow -              Pickle Lily     
2nd      Cara Grey -                      Tameka             

Class 10 – PUISSANCE
1st      Katie Puxley –                   Major Express
2nd      Charlotte Wickham -          Killian
3rd         Jess Buchannan -             Monty  

Class 11 IN HAND young Horse/pony
1st      Janet Larkin -                    Swifts Lady Trevelyah  

Class 12 IN HAND Veteran Horse/pony
1st      Maisey Russell -                Jemima
2nd      Cathy Diblicek -                 Khazan  

Class 13 IN HAND Handsome Gelding
1st      Claire Slater -                    Jimmy
2nd      Emma Shiels -                  Amesbury Majorette
3rd         Jen Grant -                       Khazan  

Class 14 IN HAND Prettiest Mare
1st      Chelsie Scully -                 Wrens Anabella OJ
2nd      Maisey Russell -                Jemima  

Class 15 TINY TOTS/ LEAD REIN CLASS
1st      Alice Bicknell -                   Lincoln
2nd      Chelsie Scully -                 Wrens Anabella OJ
3rd         Harry Abbott -                   Perry  

Class 16 NOVICE RING CRAFT
1st      Jersey Garret -                 Cottrell Riverdance
2nd      Claire Slater -                    Jimmy
3rd         Harry Abbott -                   Perry  

Class 17 HANDY PONY/HORSE.
1st      Ellie Rosewell -                  Ted
2nd      Lauren Bickley -                Trixie
3rd       Chelsie Scully -               Wrens Anabella OJ  

Class 18 BEST RIDER CLASS.
1st      Emma Shiels -                  Amesbury Majorette
2nd      Jersey Garret -                 Cottrell Riverdance
3rd         Emily Ross- Smith -           Splash  

Class 20 FANCY DRESS.
1st          Darcey Boy - Charlie

Class 21 RIDDEN PIEBALD/SKEWBALD HORSE/PONY
1st      Tracey Ashbee -                Oliver
2nd      Laura Yates -                    Marley
3rd=       Rachel Morris -                 Jolson
3rd=       Megan Turnbull -               Woody  

Class 22 RIDING PONY/HORSE
1st      Jersey Garret -                 Cottrell Riverdance
2nd      Sam Bell -                         Penthill Tartan
3rd         Emma Shiels -                      Amesbury Majorette  

Class 23 SMALL WORKING PONY
1st      Poppy Arvidsson -             Poppy
2nd      K-Leigh Hargreaves -        Velvet       

Class 24 LARGE WORKING PONY
1st      Jaime Shardlow -              Pickle Lily –res Champ
2nd      Charlotte Whitehand -        Echo  

Class 25 WORKING HUNTER
1st      Laura Yates -                    Marley
 
Working Hunter Championship Laura Yates -Marley